Поврзете се со нас

НБА

Судиите потврдиле дека погрешна одлука го одлучила поразот на Детроит од Њујорк (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/DetroitPistons

Детроит сезонава ретко е во ситуација да оствари победа во НБА лигата, а на последниот меч на противникот му помогна и една контроверзна судиска одлука.

На дуелот со Њујорк, Пистонс не добија чист фаул во последните секунди, па домаќините експресно казнија со поени за победа.

Тренерот Монти Вилијамс реагираше жестоко по средбата и потенцирал дека неговиот тим е ограбен, а главниот судија признал дека тој и неговите колеги не досудиле лична грешка на ДиВинченцо, кој му ја одзема топката на Аусар Томпсон.

Судијата Џејмс Вилијамс, кој бил главен арбитар на мечот, подоцна признал дека Детроит е оштетен.

– По прегледувањето на снимката утврдивме дека Томпсон дојде до топката прв, а потоа остана без можност да го задржи поседот. Затоа требаше да досудиме прекршок на ДиВинченцо, – изјавил Вилијамс.

Детроит беше ограбен во последниот напад, тренерот Вилијамс збесна: Немало полоша одлука, ова не смее да се случи во НБА (Видео)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни