Поврзете се со нас

ВТА

Серена со поддршка за Осака: Знам како е тоа…

Објавено

на

Една од најдобрите тенисерки на светот Наоми Осака одлучи да се повлече од Ролан Гарос и со тоа уште еднаш да ја изненади пошироката јавност.

Осака најави дека не планира да се појавува на задолжителните прес-конференции по мечевите затоа што сака да го заштити своето ментално здравје, а тоа донесе реакција од организаторите кои парично ја казнија за таквиот нејзин потег со тоа што потоа четирите грен-слем турнири и порачаа дека во иднина може да биде и дисквалификувана ако продолжи во тој стил.

На крајот Јапонката се реши да стави крај на турнирот во Париз со што уште повеќе се крена прашина. Околу оваа ситуација и одлуката на Осака свој коментар даде големата грен-слем шампионка Серена Вилијамс која и даде поддршка на колешката.

-Само што дознав за оваа одлука донесена од Наоми и сè уште не знам како точно да реагирам. Сè што знам е дека ми е жал. Би сакал да можев да ја гушнам сега затоа што знам како и е. Бев во такви позиции. Имаме различни личности, луѓето генерално се различни. Не се сите исти. Некои луѓе се слаби, јас не сум. Мора да и дозволите на Осака да се справи со нејзиниот проблем на свој начин, на начинот на кој смета дека е најдобар, -порача Американката.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни