Поврзете се со нас

Европски првенства

Самоуверениот Лукаку ги прозва Куртоа, Азар и Де Брујне по освоеното Скудето во Италија

Објавено

на

Ромелу Лукаку ја освои првата титула во Италија во својата втора сезона во Интер, но белгискиот напаѓач доби уште поголеми амбиции по освоеното Скудето, па реши да ги испрозива своите соиграчите од белгиската фудбалската репрезентација кои воедно се носители на играта.

Првиот напаѓач на Конте имаше огромна улога и значење во освојувањето на толку посакуваната титула во Серија А, но Лукаку вели дека ова за него е само почеток, бидејќи годината сака да ја круниса и со освоена титула на Европското првенство како важен дел од првиот тим на „црвените ѓаволи“.

– Се надевам дека и останатите белгиски фудбалери ќе освојат титула до крајот на сезоната. Куртоа, Еден и Торган Азар, Де Брујне…. Чекам и они да освојат титула, со таков дух и таков пристап, ќе ни биде многу полесно да победуваме заедно.

– Освоената титула дефинитивно ви ја крева самодовербата, ти го дава убиствениот инстинкт кој сега го чувствувам. Не сакам да застанам тука. Овој менталитет го немав досега во кариерата, ова ми недостасуваше.

– Мојата работа не завршува со освоеното Скудето, моја цел е титулата на Европското првенство, – потенцира Лукаку.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни