Поврзете се со нас

Англија

Салах бара реакција: Ги повикувам светските лидери да се обединат и да го спречат масакрот на невини души

Објавено

на

foto:twitter.com/Independent

Многу лоши работи се случија во изминатиов период во Газа, доста луѓе ги загубија животите и како што стојат работите ова сценарио ќе продолжи затоа што нема најава за решение, поточно конфиктот ќе продолжи.

Доста спортисти се јавија со реакција, а последен е асот на Ливерпул, Мохамед Салах кој ги повика светските лидери да преземат акција, да се обединат и да го спречат масакр на невини души.

-Не е секогаш лесно да се зборува во вакво време. Имаше премногу насилство и бруталност, ескалацијата во последните недели беше неподнослива. Сите животи се свети и мора да бидат заштитени. Масакрите треба да престанат, семејствата се распарчуваат.

-Она што сега е јасно е дека хуманитарната помош за Газа мора веднаш да се дозволи. Луѓето таму се во ужасни услови. Сцените во болницата синоќа беа ужасни. На луѓето во Газа итно им треба храна, вода и медицински материјали. Ги повикувам светските лидери да се обединат и да го спречат масакрот на невините души. Човештвото мора да надвладее, -порача Салах.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни