Поврзете се со нас

Италија

Рома ја изигра Барселона, каталонскиот гигант се налути и размислува за тужба (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ASRomaEN

Пред неколку дена беше објавен распоредот на натпреварит за италијанската Серија А која стартува викендот на 13-ти и 14-ти август, а пред да дојде до старт на подготовките, Жозе Мурињо се одлучи за една непопуларна одлука.

Португалскиот стручњак решил да го промени распоредот на пријателски натпревари и ја изиграл Барселона, која сега ќе мора да бара нов тим за својот традиционален куп на домашен терен.

Рома сама се избриша од Гампер Купот и се повлече од натпреварување на овој мини турнир, а шпанските медиуми откриваат дека водечките луѓе на Барсе се лути на ваквиот потег и планираат да презема и правни дејства против „волчицата“, чие објаснување не е доволно добро.

– Рома соопштува дека се повлекува од натпреварување на турнирот Гампер, на кој беше предвидено да настапиме во Барселона на 6-ти август ова лето.

– Одлуката е донесена поради обврската да го промениме планот за одигрувањето пријателски во текот на летото, со единствена цел да бидеме што поподготвени за стартот на новата сезона, – гласи објавата на Рома.

Во соопштението како одговор, Барселона известува дека Рома одлучила еднострано и без причина да го раскине договорот потпишан од двете страни, а медиумите додаваат дека Лапорта размислува и за тужба.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни