Поврзете се со нас

Европски купови

Репрезентативецот Вајли блескаше против Нимбурк во ЛШ

Објавено

на

Македонскиот репрезентативец, Џејкоб Вајли имаше супер квалитетен натпревар во дресот на Сарагоса против Нимбурк во Лигата на шампиони на ФИБА.

Шпанскиот клуб го потврди статусот на фаворит и славеше со 90-71, а за тоа најголеми заслуги има токму Вајли кој запиша дабл-дабл од 22 поени, 10 скока на кои придодаде 1 асистенција и 2 блокада. Интересно е што центарот дојде до овој учинок само со шут за два поени, поточно имаше 11 од 15 за два, а и еден неуспешен обид од пенал линијата.

Сарагоса со учинок 4-1 е на првата позиција во групата Л, односно има обезбедено пласман во четврфиналето.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни