Поврзете се со нас

Англија

Пулишич за својата неприродна позиција во Милан: Никогаш не верував дека ќе ми оди толку добро

Објавено

на

Foto:twitter.com/acmilan

Кристијан Пулишич е едно од засилувањата кои посебно се истакнаа во првиот тим на Стефано Пиоли, а зад него стои и статистиката која вели дека Американецот забележа девет гола и 6 асистенции на 27 настапи во Серија А.

Клучно за офанзивното крило е тоа што ги надмина проблемите со повредите кои ги имаше во Челси и сега изгледа нависитна добро и фит во Милан, но што е уште поважно, успеа да се снајде на позиција која не е најприродна за него.

Поради важноста на Рафаел Леао, Пиоли го игра Пулишич како десно крило, па иако малкумина веруваа дека таму ќе направи разлика, Кристијан покажа дека неговата брзина и снаодливост прават да се адаптира на секоја ситуација.

– Никогаш не верував дека ќе се чувствува толку комотно и добро на десната крилна позиција. Се уште мислам дека би бил подобар на левата, но вистината е дека научив многу во овој изминат период.

– Ја променив мојата игра, пронајдов нови движења и гледам повеќе да влегувам во шеснаесетникот од десната страна. Постигнатите голови докажуваат дека добро ми оди, – вели Пулишич.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни