Поврзете се со нас

АБА лига

„Петка“ на Симиќ, Ребец донесе драматична победа за Златибор (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: druga.aba-liga.com/Dragana Stjepanovic

Теодор Симиќ и неговиот Борац Бања Лука го загубија првиот меч на „балонот“ во АБА2 лигата што се игра во Нови Сад.

Во првата средба на овој турнир видовме вистинска драма која беше одлучена во последен момент и тоа со кошот на Јан Ребец кој донесе славје на Златибор Чајетина од 81:79.

Ова беше дуел во кој решаваа мали нијанси, па и среќа која беше на страна на Златибор кој сега има учинок 7-1 во ова натпреварување со што е лидер на табелата.

Македонскиот репрезентативец Симиќ кој полека се враќа во ритам по долгата пауза поради здравствени проблеми, постигна 5 поени, собра 6 скока и забележа 1 асистенција за 10 минути на теренот.

Бошковиќ со 22 беше негов најефикасен соиграч, додека кај победникот се издвои Стојичиќ со 15 кошеви.

Борац во наредното коло ќе се соочи со Широки Бријег.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни