Поврзете се со нас

Евролига

Партизан го доби трилерот со Монако, Реал ја освои Пиреја (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/PartizanBC

Тимот на Партизан излезе како победник од драматичната пресметка со Монако во Евролигата, пресметка која ја доби по дополнителните пет минути со 89:85.

Домашниот состав беше многу блиску до славје и во регуларниот дел, но тројката на Џејмс го однесе овој дуел во продолжение во кое „црно-белите“ го реализираа со 17:13 за шести триумф во сезоната. Блескаа Нанели и Пантер кои заедно искомбинираа 48 поени, додека прво име кај поразените беше Мотејунас со 23 кошеви.

Реал Мадрид славеше над Олимпијакос со 77:71 во репризата на минатогодишното финале во Евролигата. „Кралевите“ одново се покажаа подобри, се снајдоа кога беше најпотребно и сега имаат учинок 11-1.

Балканската комбинација Муса-Хезоња беше во прв план, првиот уфрли 23, вториот 18 кошеви. Вокап немаше соодветна поддршка од соиграчите и беше далеку најдобар поединец кај домаќините со 17 поени, 3 скока и 4 асистенции.

Останати резултати: Анадолу Ефес-Панатинаикос 71:68, Алба Берлин-Жалгирис 64:62, Баерн Минхен-Милано 91:84.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни