Поврзете се со нас

Англија

Одбрана на сезоната во Премиер лигата: Дубравка со вонсериски рефлекс во 92. минута го спаси Њукасл (Видео)

Објавено

на

blank

Стив Брус го седна голманот Дарлоу на клупата за резерви и шанса му даде на Мартин Дубравка, а тоа на крајот се покажа како клучна одлука во ремито кое го оствари Њукасл против Вулверхемптон.

Њукасл сега е во сериозна борба за опстанот во англиската Премиер лига и денеска малку фалеше одново да остане со куси ракави на натпревар кој имаше и добри моменти, но кога најмногу требаше, Дубравка му одговори на менаџерот со страшна интервенција за довербата која му ја укажа.

Во судиското продолжение од мечот на „Ст. Џејмс парк“, резултатот беше 1:1 и двата тима се обидуваа да дојдат до дополнителни два бода, но најблиску до тоа беше Фабио Силва кој како и сите останати на теренот, беше сведок на нестварна интервенција.

Кога сите ја видоа топката во голот, Словакот покажа вонсериски рефлекс и успеа да спаси чист гол, а во продолжение сојузник беше и гредата која се испречи пред залетаните „волци“.

Освоениот бод сигурно не е она што го посакуваа фановите на Њукасл, но на крајот истите треба да бидат презадоволни што го освоија барем тоа со оглед на последните случувања во продолжението.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни