Поврзете се со нас

Репрезентација

Нови промени во репрезентативниот фудбал, Аргентина и Бразил ќе играат на Европско тло?

Објавено

на

Од УЕФА планираат да воведат нови промени во репрезентативниот фудбал и во скоро време да ги приклучат гигантите на светскиот фудбал, Бразил и Аргентина  на европскиот фудбал.

Имено од европската куќа на фудбалот во соработка со КОНМЕБОЛ планираат да ги приклучат Бразил и Аргентина во натпреварите од Лигата на нациите.

Веќе извесен период се размислувало за ваквата идеја, а сега се размислува како таа да се спроведе во целост.

Се размислува Бразил и Аргентина да играат во завршницата од Лигата на нациите, а не е исклуечна опцијата да се изведе нов формат само за овие две селекции.

Имено, планирано е на Бразил и Аргентина да им се приклучат четирите победници од групите во Лига А, и потоа да се формираат две групи од по три репрезентации по што првопласираните две репрезентации да играат полуфинале.

Иако се уште не е познат форматот според кој би се играла Лигата на нациите, веќе  е извесно дека Аргентина и Бразил наскоро ќе играат репрезентативен фудбал на европско тло.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни