Поврзете се со нас

Шпанија

Невидена ситуација во Ла Лига: Окампос доби прст во задникот од фан на Рајо, Аргентинецот одржа лекција со говорот по мечот (Видео)

Објавено

на

Натпреварот меѓу Рајо Валјекано и Севилја ќе се памети по победата на Андалузијците и фантастичната одбрана која ја имаше Столе Димитриевски, но и по еден нестварен и нерален инцидент каков што не се памети на фудбалските терени.

Угледните шпански телевизии доловија еден невиден и луд момент од првото полувреме, односно ја споделија ситуацијата во која Лукас Окампос бил жртва на невкусна шега.

Млад фан на Рајо Валјекано очигледно допрва треба да ги учи манирите за тоа како треба да се однесува додека е на трибините, нешто за кое пред се треба да се погрижат неговите родители.

Додека изведуваше аут, Окампос доби прст во задникот од младиот фан на Рајо, а во дадената ситуација навистина треба да се пофали Аргентинецот кој успеаа да се исконтролира.

Сепак, со смирени страсти и со ладна глава по натпреварот кој заврши 1:2, Окампос излезе со говор кој послужи како лекција за младите фанови, но и одговорните лица на Ла Лига.

– Се надевам дека Ла Лига сериозно ќе ја сфати оваа ситуација, исто како што тоа го прави со расизмот. Не велам дека навивачите на Рајо се вакви, секогаш покажувале почит, но на трибините секогаш има некои идиоти. Се надевам дека вакво нешто нема да се повтори, замислете што ќе се случи ако ова го видиме во женскиот фудбал? Се воздржав да не направам глупост бидејќи имам две ќерки и се надевам дека ова брзо ќе биде решено. Не може еден глупак да нарушува углед на една фантастична публика, – изјави Окампос.

Видеото погледнете го ТУКА

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни