Поврзете се со нас

Свет

Ненадиќ ќе го менува Карабатиќ во ПСЖ

Објавено

на

foto:twitter.com/telekomveszprem

Ветеранот Петар Ненадиќ експресно пронајде нов клуб по заминувањето од Веспрем, клуб кој е од највисок ранг-тоа е Пари Сен Жермен.

Најдобриот француски тим соопшти дека Ненадиќ доаѓа во Париз каде ќе биде активен најмалку до крајот на сезоната, односно ќе биде директна замена за повредениот Никола Карабатиќ.

-Ние сме многу среќни што Петар ни се придружи до крајот на сезоната. Недостапноста на Никола Карабатик значеше дека моравме да го засилиме нашиот состав. Петар има идеален профил, со докажан талент и одлично искуство, стекнато во најдобрите европски лиги.

-Тој ќе биде супер додаток во трката по нашите цели во текот на вториот дел од сезоната и ќе ни овозможи секогаш да бидеме амбициозни на националната или европската сцена, -порача генералниот менаџер на „светците“, Тјери Омејер.

Србинот во досегашната кариера освен за Веспрем има играно уште за Црвена Звезда, Алгесеирас, Барселона, Пик Сегед, Холстебро, Висла Плоцк и Фуксе Берлин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни