Поврзете се со нас

Боречки спортови

На денешен ден Тајсон збесна откако противникот туку-така се предаде во рингот (Видео)

Објавено

на

Еден од најславните, ако не и најславен боксер на сите времиња, Мајк Тајсон ќе остане запаметен по многу одлични борби во ринговите ширум светот.

Освен по неверојатните победи и низата скандали, Тајсон ќе остане запаметен и по борбата која се случи на денешен ден пред точно 21 година кога за противник го имаше полскиот боксер, Андреј Голота.

Натпреварот беше завршен по втората рунда кога Голота туку-така го предаде мечот и предизвика голем скандал во светот на спортот.

Откако прими неколку навистина тешки удари во првите две рунди, Голота без борба се реши да го предаде мечот, нешто што предизвика голем револт кај неговите тренери кои го преколнуваа да продолжи.

Сепак, тој не ја промени одлуката, а таквото нешто го налути и Мајк Тајсон кој сакаше да го „доврши“ својот противник.

Официјалните резултати од овој натпревар никогаш не беа лиферувани затоа што на крајот Мајк Тајсон паднал на допинг тестот, па натпреварот бил официјално поништен.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни