Поврзете се со нас

Македонија

Мирчевски донесе победа за „пандевци“ против шампионот, лидерот славеше во Кавадарци

Објавено

на

Фудбалерите на Академија Пандев славеа над Шкендија со 2-1 во дерби средбата од 10. коло во првата македонска лига.

Тимот преводен од Александар Васоски се избори за драматично славје и тоа со пресврт во второто полувреме и тоа во периодот од 77 до 86 минута. Имено бранителот на титулата водеше во Струмица од 17 минута кога Дориев ја погоди мрежата на Марко Јовановски.

Овој резултат долго веше активен за да Мирчевски експлодира и со два погодоци за краток период донесе три големи бода за пандевци.

Лидерот Шкупи пак дојде до трите посакувану бода на гостувањето кај Тиквеш во Кавадарци. Скопскиот тим славеше со 1-0, а автор на единствениот гол беше Руатубјае во 30 минути.

На останатите мечеви Брегалница ја растури Македониија (4-1) и ја продлабочи кризата во клубот од Ѓорче Петров, Ренова го доби Пелистер (2-0), додекка Струга и Борец ремизираа играјќи 1-1.

Вчера да не заборавиме Скопје како гостин триумфираше против Работнички.

Фото: ФК Шкендија

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни