Поврзете се со нас

АТП

Медведев ги стави во прв план Ѓоковиќ и Надал, ама и издвои едно друго име: Тој игра на високо ниво

Објавено

на

Пред нас е Вимблдон или поточно третиот грен слем турнир во оваа календарска година по Австралија Опен и Ролан Гарос.

Во Мелбурн и Париз триумфираше Рафаел Надал и на тој начин се издвои на првото место на вечната листа со 22 титули. Меѓутоа и покрај ваквите резултати Шпанецот не е главен фаворит во Лондон и најмногу шанси му се даваат на Новак Ѓоковиќ, став кој го дели и првиот светски рекет Данил Медведев кој како Русин доби забрана за настап на Вимблдон од организаторите.

-Ѓоковиќ секогаш е фаворит. Тој ги освои последните три Вимблдони. Тој е многу добар на трева, -рече Данил кој сепак не го отпишува ниту Надал, но во исто време порача дека мора да се обрни внимание на Матео Беретини.

-Секако Надал може да го освои апсолутно секој турнир на кој настапува. Мора да се истакне и Беретини кој во последно време игра на високо ниво,- изјави Медведев за „Диарио де Мајорка“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни