Поврзете се со нас

Мото ГП

Марк е недопорлив во Тексас: Доминатниот Маркез стигна до втора победа оваа сезона

Објавено

на

Марк Маркез е апсолутен крал на патеката Заксенринг во Германија каде оваа година славеше и 11-ти пат по ред, но слична врска има и со патеката во Тексас, на која денеска оствари седма победа во Мото ГП.

Шпанскиот возач беше пребрз за конкуренцијата и покрај тоа што стартуваше од третото место, па уште од воведот изби на врвот и доминатно и убедливо стигна до нова победа на својата втора омилена трка во Мото ГП календарот.

Иако самиот Марк ги критикуваше нерамнините на асфалтот и посочи дека трката во Остин е најнебезбедна во Мото ГП, сепак траекторијата на оваа патека одговара на неговиот стил на возење, во што се уверивме и денеска.

Маркез стигна до својата седма победа на трката за Големата награда на Америка, односно втора за него во актуелниот шампионат по онаа споменатата во Германија.

Марк еуфорично славеше по извонредното возење, а победата ја посвети на трагично починатиот Ники Хејден кој беше милен на сите мото фанови во Америка.

Фабио Квартарато заврши втор и ја зголеми предноста во генералниот пласман, подиумот го комплетираше Бањаја, а во топ 10 се најдоа уште Ринс, Мартин, Бастијанини, Мир, Милер, Биндер и Еспаргаро.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни