Поврзете се со нас

Свет

Мане стапил во брак на традиционален начин, 18-годишната сопруга му била договорена од семејството (Фото)

Објавено

на

foto: https://www.facebook.com/fcbayern.en

Садио Мане е голема фудаблската ѕвезда и добар дел од својата кариера мина на стариот континенет, пред да направи голема преселба во изминатиот летен преоден рок.

Сенегалецот беше еден од фудбалерите кои направија трансфер во Саудиска Арабија, но иако со тоа поранешниот напаѓач на Баерн и Ливерпул го доби посакуваниот мир кој го бараше, неговиот последен чин повторно предизвика многу реакции во Европа.

Мане се ожени за 18-годишна девојка и светските медиуми почнаа да шпекулираат дека тој бил во врска со неа додека уште била тинејџерка, но во дадениот случај всушност станува збор за традииционално стапување во брак.

Садио останал верен на традицијата и оставил сопругата да му биде изберена од неговото семејство, а деталите за ова ги откри неговиот нов „дедо“, односно таткото на новата сопружничка.

– Мојата ќерка има 18 години и првпат се виде со Мане пред две години. Мојата сопруга и Аиша го посетија семејството на Садио и тоа беше нивна прва средба. Садио очигледно виде нешто специјално во неа, а и неговите родители го одобрија бракот.

– Дојдоа да ме посетат, дискутиравме како што налага нашата традиција и се договоривме за брак. На крајот дојде тој ден и сега двајцата се заедно. До свадбата, двајцата не живееја заедно бидејќи Аиша беше тинејџерка, – открива Амаду Тамба.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни