Поврзете се со нас

Репрезентација

Македонија го доби ривалот за баражот за Светското првенство

Објавено

на

Македонската сениорска ракометна репрезентација го противникот во баражот за Светското првенство кое наредната година од 30 ноември до 17 декември ќе се одржи во Данска, Норвешка и Шведска.

Ждрепката во Љубљана за противник ни ја донесе селекцијата на Украина, противник со кој можеме да се надигруваме, победиме и обезбедиме место на собирот на најдобрите светски селекции.

Според извлекувањето првиот меч ќе се игра на 7/8 април во Македонија, додека реваншот ќе биде на 11/12 април на теренот на Укринките.

Останатите бараж двојки се следни:

Турција-Србија

Романија-Португалија

Исланд-Унгарија

Полска-Косово

Италија-Словенија

Германија-Грција

Швајцарија-Чешка

Австрија-Шпанија и

Словачка-Хрватска

Директен пласман на мундијалот освен  Данска, Шведска и Норвешка обезбедија уште Црна Гора, Холандија и Франција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни