Поврзете се со нас

Свет

Луд меч во Бразил: Водеа со 3-0, промашија пенал, па останаа со празни раце во 99 минута (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/Palmeiras

Фудбалот е магија, спорт кој знае да донесе навистина неверојатни моменти, специјални натпревари за паметење, а токму еден таков се случи во Бразил во првата лига и тоа во соочувањето меѓу актуелниот лидер Ботафого и второпласираниот Палмеираш.

Домаќините одиграа страшно прво полувреме и на пауза заминаа со водство од 3-0. На стартот на вториот дел гостите се вратија во игра за да во 76 минута Ботафого остане и со играч помалку по исклучувањето на Адриелсон.

Меѓутоа во 83 минута се изборија за пенал преку кој можеа да дојдат до позитива од 4-1, но Соареш не ја реализираше најстрогата казна и од тука се тргна надоли за водечкиот тим на табелата.

Имено од 84 до 99 минута Палмеираш даде три гола и направи огромен пресврт за голема победа од 4-3 и враќање во трката за титулата.

Два од овие четири гола на гоститите беа дело на новата бразилска ѕвезда и член на Реал Мадрид, Ендрик.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни