Поврзете се со нас

Англија

Луцидност на друго ниво: Де Брујне и Алварез изведоа брилијантна акција од слободен удар

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

МАнчестер Сити има водство од 2:0 против Барнли на паузата меѓу двете полувремиња, а судбината посака човек на одлука да биде славеникот Хулијан Алварез.

Аргентинецот денеска полни 24 години и на најдобар можен начин си го честираше роденденот, бидејќи во првите 45 минути постигна два гола.

Светскиот шампион најпрво погоди по додавање од Нунес во 16-та минута, но најубавиот момент во првиот дел пристигна шест минути подоцна.

Генијалниот Кевин Де Брујне покажа знак со кој ги излажа противниците дека ќе бара свој соиграч со остар центаршут, но наместо тоа, луцидно ја проследи топката по земја и успеа да го пронајде својот напаѓач.

Алварез тргна навреме и повеќе од очигледно е дека оваа акција е извежбана на тренинг, па Пеп Гвардиола сигурно ќе биде горд на своите фудбалери кои режираа магија за фановите.

Видеото погледнете  го ТУКА 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни