Поврзете се со нас

Англија

„Кралевите“ не се повеќе на врвот: Сити е највредниот фудбалски клуб на светот (ФОТО)

Објавено

на

foto:twitter.com/ManCity

Актуелниот англиски шампион, Манчестер Сити е највредниот фудбалски клуб на светот, објави британската финансиска консултантска компанија „Brand Finance“.

Вкупната вредност на клубот од Манчестер е проценета на 1,51 милијарда евра со специјално дизајнирана методологија што е зголемување за дури 13 проценти во однос на минатата сезона. Со ова Сити го турна од врвот шпанскиот великан Реал Мадрид кој има пад од четири проценти или поточно сега вреди 1,46 милијарди евра.

Барселона има зголемување од четири проценти, ама останува на третото место со 1,37 милијарди евра.

Потоа следат Ливерпул, ПСЖ, Баерн Минхен, Арсенал, Тотенхем и Челси кој ја заокружува првата четворка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни