Поврзете се со нас

Репрезентација

Израел е првиот противник на Македонија на турнирот за пласман на ЛОИ

Објавено

на

Македонската кошаркарска репрезентација пред неколку дена ги доби ривалите за претквалификациите за Летните Олимписки игри кои во 2024 година ќе се одржат во Париз.

Естонија, Чешка и Израел се противниците со кои ќе ги одмериме силите, а турнирот ќе се игра во Талин. ФИБА ги одреди термините и распоредот на натпреварите, па така ние ќе тргнеме на 12 август со дуел против Израел.

Ден подоцна, на 13. август, во арената „Тондираба“, Македонија одново ќе го игра вториот меч на денот, оној против домашната репрезентација на Естонија.

Наредниот ден, 14 август е предвиден како ден за одмор за сите четири репрезентации, пред она што следува како завршница на собирот во главниот град на Естонија.

На 15. август, во првиот термин ќе играат Македонија и Чешка, а турнирот ќе биде затворен со средбата Естонија-Израел.

Првопласираните две репрезентации по трите натпреварувачки денови во групата „А“ во Талин, ќе обезбедат пласман во полуфиналната фаза која ќе се игра во полскиот град Гливице, каде во исто време се закажани натпреварите од групата „Б“ од европската зона.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ – ГРУПА „А“ :

12. АВГУСТ

Чешка – Естонија

МАКЕДОНИЈА – Израел

13. АВГУСТ

Израел – Чешка

Естонија – МАКЕДОНИЈА

14. АВГУСТ

СЛОБОДЕН ДЕН

15. АВГУСТ

Чешка – МАКЕДОНИЈА

Израел – Естонија

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни