Поврзете се со нас

АТП

Интересна изјава на Иванишевиќ: Му помогнав на Федерер да го освои светот

Објавено

на

Foto:instagram.com/goranivanisevicofficial

Горан Иванишевиќ како тренер се погрижи Новак Ѓоковиќ да ги надмине апсолутните рекорди на Рожер Федерер, но интересно е тоа што Хрватот ги фати почетоците на Швајцарецот во самиот залез на својата кариера.

Иванишевиќ двапати играше против Федерер во 2000-та и 2001-ва година, а популарниот „Зец“ има доста лоши спомени, бидејќи претрпе два порази на турнирите во Лондон и во Милано.

Разговарајќи за швајцарски „CH Media“, Иванишевиќ во интервјуто не можеше да избегне прашања за националниот херој во оваа земја, па Хрватот даде и интересна изјава за развојот кој го имал Федерер по победата во Милано.

– Шега на страна, беше чест и привилегија да се игра против Рожер Федерер. Мислам дека во Милано ме победи во четвртфиналето, знаете ли што се случи после тоа?

– Рожер ја освои првата титула во својата професионална кариера. Затоа секогаш велам дека му помогнав конечно да победи. Тоа ми звучи подобро, отколку дека сум претрпел пораз. После тоа, Федерер почна да го освојува светот, – вели Иванишевиќ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни