Поврзете се со нас

НБА

Индијана и Њу Орлеанс први патници во полуфиналето на НБА Купот (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/Pacers

НБА Купот е натпреварување кое беше промовирано оваа сезона, а полека се стигна до полуфиналната фаза од која рано утрово станаа дел Индијана Пејсерс и Њу Орлеанс.

Бостон има далеку подобар скор од Индијана на Истокот и важи за најдобар тим во оваа конференција на стартот на новата НБА сезона, но сепак тоа не носи никаква предност во дуелите кои носат елиминација.

Пејсерси остварија победа на домашен терен со резултат 122:112 и се пласираа меѓу четирите најдобри екипи во НБА купот, турнир во кој напредуваше и Њу Орлеанс со победа на гостувањето кај Сакраменто.

Индијана одигра неверојатна тимска партија и успеа да ги неутрализира двете најголеми ѕвезди на Бостон, па така Тејтум и Браун мораа да се помират со пораз и покрај тоа што уфрлија по 32 и 30 поени.

На второто четвртфинале, најдобар поединец во редовите на Њу Орлеанс беше Инграм со 30 поени, а во победата од 117:127 се истакна и Џонс со 23 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни