Поврзете се со нас

Свет

Хендерсон призна дека си поставил едно вистинско прашање во Саудиска Арабија: Направив голема грешка

Објавено

на

Foto:instagram.com/jordanhenderson

Џордан Хендерсон издржа само неколку месеци во Ал Етифак и многу брзо пребега од Саудиска Арабија, или поточно најде спас во европскиот и холандски великан Ајакс.

Минатогодишниот капитен на Европа се врати на стариот континент и повторно може да ја почувствува фудбалската страст која е препознатлива за Европа, а во најновото интервју кое го направи во Холандија, искусниот играч за врска призна дека направил голема грешка минатото лето.

– Направив голема грешка минатото лето со Саудиска Арабија, но сега сум среќен во проектот на Ајакс и тоа е најважно за мене. Секој има свое мислење, некое е поинтензивен од другите, но јас сум навикнат на таквите гласини.

– Мора да ви признаам дека научив многу за себе во тие пет месеци во Саудиска Арабија? Се прашав зошто почнав да играм фудбал? Фудбалот е нешто што е во мојата крв, нешто што ме тера да станам секој ден.

– Натпреварувачкиот дух во Саудиска Арабија се развива и ќе стане навистина голем, но тоа опкружување едноставно не е за мене во моментов. Сакам да доживува европски ноќи како оние со Астон Вила, сакам да креирам големи изненадувања со моите соиграчи, – вели Хендерсон.

Првиот натпревар меѓу Астон Вила и Ајакс во Конференциската лига заврши 0:0, па вечерва се игра реваншот во Англија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни