Поврзете се со нас

Англија

Гвардиола за притисокот: Не сум силен како Маргарет Тачер…

Објавено

на

foto:twitter.com/ManCity

Манчестер Сити денеска му гостува на Ливерпул во дерби средбата во Премиер лигата, дуел кој дефинитивно е од огромно значање во трката за титулата во Премиер лигата, пехар кој го брани составот од „Итихад“.

Притисокот е голем е тоа многу добро го знае Пеп Гвардиола и тоа не само поради оваа ситуација, сезона, односно за комплетниот пакет за менаџерите особено оние најначајните. Шпанецот веќе 15 години е во елитниот фудбал, односно ова му е осма кампања како главен на „граѓаните“ од Манчестер.

-Сите ние имаме подеми и падови како менаџер. Клубот што го претставувате, тоа е нормално. Во Барселона бев навистина уморен и заминав. Овде останав подолго отколку што мислев кога пристигнав. Барањата се високи за сите менаџери. Во мое име се многу, секој се справува на различен начин, -истакна Пеп кој во Сити работи со познати луѓе како Чики Бегиристајн и Феран Сориано.

-Тие знаат кога сум уморен или не сум добро расположен. Тие го сфаќаат тоа, тоа не е проблем. Понекогаш треба да се преправате дека сте супермен и совршен, да освојувате 1000 милиони титули, исклучителни работи постојано. Денес народот е збунет, мисли „овој човек е совршен!, -додаде Гвардиола кој посочи дека не е како поранешната британска премиерка Маргарет Тачер на која наводно и биле доволно по четири-пет часа сон.

-Маргарет Тачер беше посилна од мене, ми требаат повеќе часови, -заклучи трофејниот стручњак.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни