Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ: Ми прават услуга, будат нешто што не сакаат да го видат

Објавено

на

foto: https://twitter.com/WeAreTennis

Големиот грен слем шампион, Новак Ѓоковиќ успешно ја мина и втората пречка на Вимблдон во името на Џордан Томпсон кого го совлада со 3-0 во сетови со 6:3, 7:6 и 7:6.

И при овој меч Ѓоковиќ имаше препирки со дел од навивачите кои сакаат да го испровоцираат во одредени ситуации, но на Србинот тоа не му е проблем, па призна дека едноставно ужива, се храни со такви моменти кои потоа го вадат најдоброто од него.

-Тие всушност ми прават услуга. Колку повеќе навиваат против мене, на мене ми е подобро. Кај мене будат нешто што можеби не сакаат да го видат.

-Како играч сакате да го имате мнозинството од публиката на ваша страна, не сакам да играм во воинствена атмосфера, но тоа е во најголемиот дел од натпреварите во мојата кариера. Тоа го одреди судбината и тоа е во ред, некогаш ми е потешко да го прифатам, некогаш не ја разбирам публиката и однесувањето, но некогаш се во право. Некој доволно храбар да си дозволи да направи нешто повеќе на теренот, тогаш мора да ја очекува мојата реакција. Ова се случуваше во минатото и на поголеми турнири ширум светот, ми дава гориво и дополнителна мотивација, -заклучи вториот светски рекет.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни