Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ: Ќе паднат уште многу маски, само се сомневаат во мојата повреда…

Објавено

на

Новак Ѓоковиќ продолжи да напредува на Австралија Опен каде многу полесно од очекувањата ја мина осминафиналната пречка во името на домашниот фаворит Алекс Де Минор.

Австралиецот најавуваше голема борба, изненадување, ама на теренот претрпе тежок пораз во три сета од 6-2, 6-1 и 6-2. Ѓоковиќ му одржа лекција на Де Минор, а потоа имаше што да им порача на оние кои се сомневаат дека е повреден, односно оние кои сметат дека повредата не му е од таква природа за да не може да прикаже тенис кој носи победи во Мелбурн.

-Сомнежите им ги оставам на нив, тие што се сомневаат нека продолжат да се сомневаат. Се сомневаат само во моите повреди, а кога ќе се повредат некои други играчи, тие се жртви, а јас сум тој што се преправа. Тоа е многу интересно, знаете за кого се работи. Немам чувство дека некому треба нешто да докажам.

-Имам снимки од пред две години, магнетна резонанца, ултразвук… Не знам дали ќе го објавам на мрежите, во документарец, не знам. Зависи како се чувствувам, можеби ќе направам, можеби нема… Не ми интересира што луѓето велат. Само се продолжува тој наратив околу мене, кој е различен од другите играчи. Навикнат сум на тоа, а тоа ми дава дополнителна сила. Така да, благодарам за тоа.

-Ќе паднат уште многу маски, особено маските што беа создадени во последните две години што беа создадени со оваа ситуација. Тоа е она што ме интересира да го видам, -порача Србинот кој за нареден ривал го има Рубљов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни