Поврзете се со нас

Репрезентација

Футсалците против Италија и Шведска во квалификациите за СП

Објавено

на

Македонската футсал репрезентација не успеа да се пласира на Европското првенство откако заврши како последнопласирана во својата група, а следен предизивик за нашите футсал претставници ќе биде првата фаза квалификации за Светското првенство.

Турнирот кој е закажан за 2024-та година беше најавен со денешната ждрепка од која беше дел и Македонија, која се најде во групата 10 по извршенот извлекување.

Македонија се најде во група со селекциите на Шведска и Италија и ќе има доста тешка задача, бидејќи во следната фаза патуваат само 12-те најдобри од групите и четирите најдобро второпласирани.

Светското првенство во футсал се игра за две години отсега, а иако квалификациите се веќе планирани, се уште не се знае кој ќе биде домаќин на турнирот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни