Поврзете се со нас

Формула 1

Ферстапен рутински до победа на спринт трката во Австрија

Објавено

на

foto:x.com/VerstappenCOM

Актуелниот Формула 1 шампион, Макс Ферстапен успеа да издвојува победа на спринт трката во Австрија.

Асот на Ред Бул кој стартуваше од пол позицијата одново беше доминантен и на рутински начин дојде до десеттата победа на спринт трките, трета во оваа сезона.

Зад него останаа возачите на Мекларен, Оскар Пјастри и Ландо Норис, а бодови освоија уште Џорџ Расел, Карлос Сајнц, Луис Хамилтон, Шарл Леклер и вториот возач на Ред Бул, Серхио Перез.

Квалификациите за ГН на Австрија се на програмата денеска од 16 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни