Поврзете се со нас

Германија

Ѕвезда на Баерн со уникатен учинок: Три различни земји, десет национални првенства во низа! (Фото)

Објавено

на

Томас Милер и Давид Алаба го надминаа легендарниот Франк Рибери и вчера ја запишаа својата десетта титула во Бундеслигата што е апсолутен рекорд, но покрај нивното фантастично достигнување, во фокусот се најде и играчот кој ја освои шестата домашна титула со Баерн Минхен.

Станува збор за француската фудаблска ѕвезда Кингсли Коман, која вчера беше дел од големата прослава на баварците, која пак на него му носи еден нависитна уникатен учинок, не само во Баерн, туку и во претходните клубови за кои играше.

Верувале или не, Коман ги освојува сите титули во националните првенства од првиот ден кога е професионалец, па иако е премногу млад, има освоено десет последователни титули во националните првенства во кои играше.

Иако во првите две сезони во ПСЖ одигра вкупно три натпревари, токму овие настапи му донесоа два трофеи во Лига 1, потоа освои уште две титули во Калчото како член на Јувентус, а сега стигна до магичната бројка од десет последователни титули откако со Баерн го завери својот шести трофеј во Бундеслигата.

Инаку, за Баерн како колектив, ова беше деветтат титула во низа во домашното првенство, со што уште еднаш ја потврди страшната доминација во Германија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни