Поврзете се со нас

Свет

Драма во Цирих: Бабунски стрелец на клучен гол за пресврт во големото швајцарско дерби (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/gc_zuerich

Големото градско дерби во Швајцарија меѓу Грасхоперс и Цирих донесе големи возбудувања и победа на домашниот тим, а еден од инспираторите на пресвртот беше македонскиот репрезентативец, Дориан Бабунски.

Цирих поведе на големата пресметка со погодокот на Красничи и не реализираше уште две стопроцентни шанси за да има поголема предност, па утките во првиот дел добија казна во самата завршница.

Бабунски со одлична завршница со глава го матираше голманот на Цирих и израмни на 1:1 во 71-та минута, но ова беше само најава за ерупцијата која следеше во 95-та минута.

Во последните секунди, еден од стоперите на Цирих направи аматерска грешка, а тоа знаеше како да го казни Шрупф кој погоди за 2:1 и голема победа на Грасхоперс.

Со овој триумф, Грасхоперс сега е поблиску до плејофот и го делат четири бода од такво нешто, додека Цирих останува четврти со девет бода заостанување од лидерот Јанг Бојс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни