Поврзете се со нас

Балкан

Динамо брзо најде замена за Чачиќ: Поранешен играч на Ливерпул ќе му биде тренер на Ристовски

Објавено

на

foto:twitter.com/gnkdinamo/Pixsell

Срамниот пораз од Шибеник и елиминацијата во Купот го оставија Динамо без шанса да се бори за „двојната круна“ во Хрватска, но иако првично не беше објавено, клубот соопшти дека тоа е последниот натпрвар на Анте Чачиќ како тренер на првиот тим.

Искусниот стручњак добиваше доста критики изминативе месеци и беше посочен како главен виновник за неатрактивниот фудбал кој го игра Динамо, а по заминувањето на капитенот Аријан Адеми, брзо стигна и првата голема криза во Загреб.

Динамо денеска информираше дека Анте Чачиќ е веќе минато, но експресно пристигна и информацијата за неговиот наследник, кој сепак не е оној кој го најавуваа дел од медиумите.

Утринава се појавија шпекулации дека Динамо ќе биде воден од поранешниот тренер на Шкендија, Рој Ференчина, но оваа опција дефинитивно отпаднала и нов тренер на Стефан Ристовски и соиграчите ќе биде поранешен фудбалер на Ливерпул.

Станува збор за легенарниот Игор Бишчан, добро познато име во хрватскиот фудбал кој кариерата ја започна во Динамо, а последно работеше како селектор на У-21 селекцијата на Хрватска.

Бишчан требаше да го води младиот хрватски тим на Европското првенство ова лето, но наместо тоа, сега ја добива улогата на шеф на стручниот штаб во Динамо.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни