Поврзете се со нас

Европски купови

Димитријевиќ е втор најталентиран играч во Еврокупот

Објавено

на

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ е избран за втор најдобар, најталентиран млад играч во Еврокупот.

Во категоријата „Ѕвезди во подем“ Димитријевиќ доби 16.7% од гласовите во истражувањето кое го реализираат генералните менаџери на тимовите во ова натпреварување. Пред членот на шпански Хувентуд e само Виктор Вембанјама од Нантер ( доби 20.8% од гласовите)за кога веќе има сериозен интерес од НБА, поточно голем број од клубовие сакаат да го видат во нивните редови со оглед на неговте карактеристики и потенцијал.

Воедно испитаниците сметаат дека екипата од Бадалона (25% од гласовите) е една од најзабавните за гледање, заедно со Виртус Болоња (37.5%), и еден од најтешките противници во Еврокупот, исто така во тесна конкуренција со тимот од Болоња.

Соиграчот на Димитријевиќ, Анте Томиќ пак е еден од најсериозните кандидати за МВП титулата. На високиот Хрват му се даваат 20.8% од шансите, додека далеку напред е Милош Теодосиќ. За предводникот на „црно-белите“ од Болоња гласале 41.7% од анкетираните менаџери.

Неговиот тренер, Карлес Дуран, заедно со Александар Ѓорѓевиќ од Виртус Болоња, е еден од двајцата најдобри тренери.

Милош Теодосиќ е и најдобриот додавач во ова натпреварување, крилото на белградски Партизан, Рашон Томас е најдобриот одбранбен играч, додека пак Џамар Смит од Уникс е најдобриот шутер.

Францускиот Бург е најпријатното изненадување во првиот дел од сезоната

На крајот, очекувањата се дека завршниот меч во оваа конкуренција ќе го играат екипите на Виртус Болоња (95.8%) и Уникаха од Малага (45.8%).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни