Поврзете се со нас

Шпанија

Деко за тоа дали Чави може да остане во Барселона: Тоа не е одлука…

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona

Чави Ернандес одлучи да се повлече од функцијата прв тренер на Барселона по крајот на оваа сезона, одлука која ја соопшти минатиов месец по поразот на екипата од Вилјареал на „Монжуик“.

Новинарите во изминатиов период често знаеја да го прашаат Шпанецот дали може да се предомисли со оглед на тоа што резултатите се подобрија, меѓутоа Чави неколкупати беше дециден дека тоа е веќе завршена тема.

Во изминативе денови повторно медиумите излегоа со вест дека клубот би можел да го убеде Ернандес да остане барем уште една сезона со оглед на сите проблеми кога се во прашање финасиите, но и фактот што е тешко да се најде соодветна замена.

Околу ова прашање свој став даде спортскиот директор Деко кој обелодени каква е реалната ситуација.

-Не носиме никаква одлука за идниот тренер бидејќи е рано и имаме многу работи пред нас. Немаме ништо против него. Тоа не е одлука што ја донела клубот или спортската управа. Во моментов, не постои таква можност; ако се случи, ќе разговараме за тоа, -порача Деко за „Радио Каталуња“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни