Поврзете се со нас

Европски првенства

Будимир херој на „Максимир“, Хрватска се пласираше на ЕП (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/HNS_CFF

Хрватската фудбалска репрезентација требаше да оствари било каква победа над Ерменија за да не зависи од резултатот на натперварот меѓу Велс и Турција, па иако не беше лесно, „коцкестите“ успеаја во намерата и се пласираа на Европско првенство.

Пред почетокот на ноемврискиот квалификациски прозорец, Хрватска чекаше една услуга и истата ја доби од Ерменија која во претходната рунда ремизираше со Велс 1:1, а вечерва со победа над истата селекција беше обезбеден билетот за уште еден голем турнир.

Тимот на Златко Далиќ доминираше во секој фудбалски аспект и заслужено оствари победа, иако при резултат 0:0 и гостите се заканија и ја заледија крвта кај фудбалските фанови на „Максимир“.

Големо олеснување дојде пред крајот на првиот дел кога долгата акција заврши со центаршут на Соса и гол на Будимир, по што напаѓачот на Осасуна се претвори во херој за хрватската селекција.

Резултатот не се менуваше до крајот и овој гол се покажа како клучен за нова голема победа, која ги носи Лука Модриќ и компанија на континенталниот собир во Германија.

Велс долго водеше над Турција и беше во игра за Европско првенство, но на крајот мечот заврши 1:1 и Турција е таа која како првопласирана во групата ќе игра на главниот турнир.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни