Поврзете се со нас

Карате

Бронзен медал за Витомир Трајковски од Светската карате лига во Атина

Објавено

на

Каратистот на Макпетрол, Витомир Трајковски го освои бронзениот медал на Карате 1 Серија А во Атина, Грција, откако во борбата за третото место го совлада Црногорецот Никола Маловиќ so 5-0.

Ова е 45 медал за Макпетрол од досегашните повеќегодишни учества на Светската карате лига, а прв медал оваа година.

На патот до брнзениот медал Трајковски извојува пет победи, а за влез вофиналето загуби минимално од Гркот Константинос Мастрогијанис 0-1. Шестата победа беше во директната борба за бронзениот медал со
Црногорскиот репрезентативец Никола Маловиќ.

Трајковски е во одлична форма, тој е Актуелен Светски вицешампион 18- 21 год, еве на почетокот на годината и во сениорска конкуренција, навестува берикетна година за макеоднското кареате, што е добар показател пред Европското првенство за јуниори.

На Карате 1 Серија А во Атина настапуваат 1116 натпреварувачи од 75 држави

Резултати Карате 1 Серија А – Атина:

-84 кг
Витомир Трајковски – Костас Константину (Кипар) 2-2
Витомир Трајковски – Рикардо Бресанело (Италија) 1-0
Витомир Трајковски – Џими Хаг (Шведска) 1-0
Витомир Трајковски – Хасан Арслан (Турција) 3-1
Витомир Трајковски – Џо Келавеј (Англија) 3-0
Полуфинале
Витомир Трајковски – Константинос Мастрогијанис (Грција) 0-1
За бронза
Витомир Трајковски – Никола Маловиќ (Црна Гора) 5-0

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни