Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Алегри се дистанцираше од фаворитската улога во Лигата на шампионите: Фаворити се…

Објавено

на

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри на денешната прес конференција во пресрет на натпреварот со Малме говореше и за шансите за Јувентус да ја освои титулата во Лигата на шампионите.

Клубот од Торино заедно со Челси обезбеди пласман во нокаут фазата, па Алегри може да ротира во составот и веќе да размислува за следните ривали за осминафиналето.

Алегри најавува победнички пристап против Малме иако во тимот ќе има играчи кои ретко добиваат шанса како Матија Перин, Даниеле Ругани и Адриен Рабио. Освен тоа, тренерот на Јувентус се дистанцираше од фаворитските позиции за освојување на Лигата на шампионите притоа потенцирајќи пет клубови кои се најсериозни фаворити за титулата.

– Победата е важна, затоа што кога победувате на натпреварите нормално е да бидете задоволни и потоа работите во поголем мир.

– Мислам едка фаворити за ова издание во Лигата на шампионите се Ливерпул, Баерн Минхен, Манчестер Сити, Реал Мадрид и ПСЖ, -изјави Алегри кој истакна дека ќе им биде потребна среќа пред ждрепката во понеделник.

– Во понеделник ќе видиме кого ќе извлечеме за осминафиналето, но ќе ни треба малку среќа за да минеме и во наредната фаза, -заврши Алегри.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни