Поврзете се со нас

Европски првенства

Женското финале не мина без контроверзи: Германките сметаат дека се оштетени од судиите

Објавено

на

Фото: twitter.com/Lionesses

Женската фудбалска репрезентација на Англија ја совлада Германија со 2:1 во вчерашното финале на Европското првенство и стигна до толку посакуваниот трофеј пред своите фанови.

Англичанките постигнаа гол во продолжението за да ја решат драмата во своја корист, но противникот испрати сериозна замерка до судиите.

Во 26. минута од средбата на „Вембли“, англискиот капитен Леа Вилијамсон играше со рака непосредно пред сопствениот гол, нешто што не беше забележано од украинската судијка Катерина Монзул.

ВАР собата реши да ја прегледа снимката, а италијанскиот судија Паоло Валери, по одреден период дозволи играта да продолжи и Англичанките се извлекоа без пенал, па можеби и црвен картон во оваа ситуација.

– Тоа беше чисто играње со рака, не знам како некој не успеа да го види тоа.

– Ако веќе се гледала ситуацијата и во ВАР собата, тогаш навистина не разбирам, одговорните мора да објаснат што се случило, – изјавила германската селекторка Мартина Фос-Текленбург.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни