Поврзете се со нас

Македонија

Вардар им се врати на победите, Охрид ја прекина негативната серија

Објавено

на

Актуелниот македонски ракометен шампион Вардар им се врати на победите во домашното првенство, а денеска оствари рутинска победа во дуелот со Тиквеш (34:27).

По киксот во Битола, „вардарци“ не дозволија неизвесност во дуелот со Тиквеш и уште на полувреме водеа со 18:13, за во вториот дел дополнително да ја зголемат позитивата.

Дибиров со 11 голови се издвоил во однос на сите актери на теренот, додека во редовите на Тиквеш, со 6 голови најдобар реализатор бил Темелкоски.

Охрид ја прекина серијата без победа, триумфирајќи против Прилеп со убедливи 33:21, додека Еурофарм Пелистер 2 и Струга обезбедија гостински победи.

Вториот тим на Еурофарм славеше кај Радовиш (24:29), додека Струга се враќа со победа од главниот град, каде го совлада Скопје со 29:32.

Вечерва во скопското дерби, Бутел го пречекува Металург, а интересен ќе биде и утрешниот натпревар меѓу Еурофарм Пелистер и Тинекс Пролет.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни