Поврзете се со нас

Свет

ВАР предизвика голема драма, Нигерија преку пенали до финалето на Африканскиот куп (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/CAF_Online

Нигерија е прв патник во финалето на Африканскиот куп на нации, по триумфот на пенали во дуелот со Јужна Африка.

Натпреварот донесе многу драматични моменти, 120 минути фудбал со резултат 1:1 и поголема умешнот на „зелените“ во изведувањето на пеналите.

Нигеријците поведоа со голот од пенал на Трост-Еконг во 67. минута, а тој резултат беше активен се до финишот на средбата.

Тогаш, Осимен претвори во гол една одлична контра на неговата репрезентација и мислеше дека обезбедил финале, но на сцена стапи ВАР со проверка за потенцијал прекршок во шеснаесетникот на Нигерија.

Судијата утврди дека нигериски дефанзивец направил прекршок за пенал при одземањето на топката по која се активираше контрата, па голот на Осимен е поништен, а Јужна Африка доби пенал кој го претвори во конечни 1:1 во регуларниот дел од средбата.

Во продолжението од 30 минути немаше погодок, туку само црвен картон во редовите на ЈАР, па пеналите беа одлучувачки за одредување на патникот во финалето.

Во пенал серијата, Јужноафриканците не реализираа два пати, Нигерија ја доби со 4:2 и стана првиот патник во финалето на Африканскиот куп на нации.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни