Поврзете се со нас

Англија

Тен Хаг: Коментарите за нашата победа над Ковентри се срамни!

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManUtd

Манчестер Јунајтед прокоцка три гола предност против Ковентри, но преку пенали успеа да се пласира во финалето на англискиот ФА куп.

Голем број фанови и стручни коментатори го оценија настапот на Јунајтед како „срамен“, а многумина сметаат дека овој настап и дефинитивно му пресудил на менаџерот Ерик тен Хаг и тој нема да остане на функцијата по крајот на сезоната.

Холандскиот стручњак е лут поради начинот на кој бил коментирана победата на Јунајтед и смета дека пласманот во ФА купот е голем успех за клубот.

– Не ги разбирам негативните реакции и коментари.

– Реакциите од вас, медиумите, е срамна. Две финалиња во две години во ФА купот е неверојатно, фантастично. Јас како менаџер обезбедив четири финалиња во четири години и ваквите коментари се срамни, – рекол Тен Хаг.

Менаџерот на Јунајтед застанал во одбрана и на Антони, кој ги провоцираше фудбалерите на Ковентри по крајот на пенал рулетот.

– Антони беше испровоциран, но не треба да реагира на тој начин. Вие ја видовме само реакцијата, а не и провокацијата, – објаснил Тен Хаг.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни