Поврзете се со нас

Свет

Роке, Роке, Роке: Санта Круз е мајстор и на 40 години (Видео)

Објавено

на

Роке Санта Круз остави свој печат на европската фудбалска сцена, но и со настапите за репрезентацијата на Парагвај на големите натпреварувања.

Иако со полни 40 години, напаѓачот и натаму игра во одлична форма, а тоа го покажа и на дуелот меѓу неговиот Либертад и Сол де Америка.

Во 79. минута од натпреварот, Санта Круз маестрално измами неколку противнички дефанзивци и рутински погоди, комплетирајќи го пресвртот на неговиот тим.

До крајот, Либертад погоди уште два пати за конечни 4:1 (преку Оскар Кардозо кој исто така долго настапуваше во Европа), а голот на Санта Круз сериозно го возбуди и парагвајскиот коментатор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни