Поврзете се со нас

Германија

РБ Лајпциг го договорил најскапиот трансфер во клупската историја

Објавено

на

foto:twitter.com/RBLeipzig_EN

Германскиот клуб РБ Лајпциг профитира одлично од раб0тата на своите скаути и изборот на фудбалери, кои подоцна заминуваат за многу поголеми трансфер суми, а потврда за тоа се и последните продажби на Нкунку и Собослаи.

Раководството веќе дало зелено светло и за најскапото засилување во историјата на клубот, а се работи за Лоис Опенда, досегашниот напаѓач на Ленс, кој ќе се пресели во Бундеслигата.

РБ Лајпциг ќе плати 38 милиони евра за потписот на Опенда, што е најскапо засилување во клупската историја, односно соборување на рекордот од 36 милиони евра, кои пред неколку години беа платени за Доминик Собослаи.

Опенда минатата сезона постигна 21 гол на 42 натпревари за Ленс и му помогна на својот тим по долго време да обезбеди место во Лигата на шампионите.

Белгискиот напаѓач е замена за Нкунку кој се пресели во Челси, а со Лајпциг ќе потпише петгодишен договор.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни