Поврзете се со нас

Европски првенства

Проклетството на третото место на Светските првенства (Фото)

Објавено

на

Минатата година репрезентацијата на Холандија можеби и неочекувано го освои бронзениот медал на Светското првенство во Бразил, но само една година подоцна доживеа тежок удар откако не успеа да се пласира на Европскиот шампионат кој во 2016 ќе се одржи во Франција.
„Лалињата“ едноставно не останаа имуни на проклетсвото на бронзениот медал за кое имаат лек само Германците. Имено само „панцирите“ од 1982 година па наваму успеале да бидат трети на светско ниво, а потоа и да обезбедат учесто на ЕП. Тоа им успеало во два наврати во 2006 и 2010 година.
Во оваа намера не успеале Полјаците, Французите, Италијанците, Швеѓаните, Хрватите, Турците и сега Холанѓаните.

treto mesto prokletstvo

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни