Поврзете се со нас

Англија

Невил со реакција за најавената Супер лига: Англиските клубови треба да бидат казнети со одземање бодови

Објавено

на

Гери Невил побара казна за клубовите кои потврдиле учество новата европска Супер лига, бидејќи тоа според него е непристоен потег направен додека сезоната е во тек.

Стручниот коментатор на „Скај Спортс“ ја коментирал информацијата дека шест премиерлигаши веќе дале согласност за учество, а раководството на новото натпреварување може уште денеска да ја претстави информацијата за новиот турнир на големите клубови.

– Мислам дека ова е скандал, во период кога се случува нешто како пандемија на коронавирус.

– Манчестер Јунајтед и останатите клубови кои потпишале треба да се засрамат, дали во таа Супер лига ќе игра Арсенал кој денеска едвај освои бод против Фулам или пак и Јунајтед кој денеска не може да му даде гол на Барнли, – изјавил Невил за време на првото полувреме меѓу неговиот поранешен клуби и Барнли.

– Според мене, клубовите треба да бидат казнети со одземање бодови, мислам дека е безобразно тоа да го прават во тек на сезоната, – изјавил Невил.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни