Поврзете се со нас

Италија

Демирал ќе искористи дресови на поранешни соиграчи за собирање помош за Турција

Објавено

на

Foto:twitter.com/Atalanta_BC

Турскиот репрезентативец Мерих Демирал се обидува да им помогне на своите сонародници во делот кој претрпе најголеми последици од силниот земјотрес, а за тоа ќе ја искористи популарноста на дел од поранешните соиграчи.

Членот на Аталанта им потврдил на турските медиуми дека собира потпишани дресови, кои наскоро ќе бидат продадени на аукција, а средствата префрлени во хуманитарни цели.

Демирал потврдил дека веќе разговарал со Кристијано Роналдо кој очекувано се согласил да помогне, а засега е јасно дека турскиот фудбалер ќе стави на аукција дресови со потписи од Роналдо, Леонардо Бонучи од Јувентус и Пауло Дибала од Рома.

– Зборував со Роналдо и тој е тажен поради информациите од мојата земја. Се согласи на аукција да биде продаден дрес потпишан од негова страна од мојата колекција, а средствата ќе бидат наменети за моите сограѓани погодени од земјотресот, – изјавил Демирал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни