Поврзете се со нас

Евролига

Барселона пресилна за Алба, Фенербахче го доби дербито во Грција

Објавено

на

Барселона ја продолжи победничката серија во кошаркарската Евролига, победувајќи го аутсајдерот Алба на домашен терен (80:67).

Германскиот тим одигра солидно во првиот период кој го доби со резултат 22:23, но Барселона возврати за водство на полувреме, а конечнит удар го зададе во последната четвртина, во која домаќините примија само 9 поени.

Миротиќ со 26 и Ориола со 13 поени беа предводници на Барса која стигна до 23. победа, со што останува на врвот на табелата.

Претходно, дербито во Пиреја меѓу Олимпијакос и Фенербахче им припадна на гостите (71:76), а откако турскиот клуб уште на полувреме водеше со 16 поени разлика.

Фенербахче одржуваше водство во текот на целиот дуел и рутински стигна до важната победа, предводен од Весели со 18 и Пјер со 15 поени.

Претходно, Басконија славеше убедливо против Милано со 86:69, додека Зенит го доби руското дерби против Химки со 70:91.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни