Поврзете се со нас

Свет

Аргентинците го одредија составот за Копа Америка, фудбалер на Монца му го „украде“ местото на Кореја

Објавено

на

Foto:twitter.com/Argentina

Аргентина одигра две пријателски средби како подготовка за настапот на Копа Америка, а денеска селекторот Лионел Скалони го потврдил и составот за настап на ова првенство.

Скалони мораше да прецрта тројца фудбалери во однос на составот објавен за пријателските натпревари, а за двајца од тројца фудбалери беше и најавено дека нема да добијат место во составот за Копа Америка.

Валентин Барко од Брајтон и Лео Балерди од Олимпик Марсеј не добиваа шанса на пријателските средби и очекувано се прецртани од Скалони, а мало изненадување е тоа што селекторот се откажа од искусниот Анхел Кореја.

Напаѓачот на Атлетико Мадрид го загуби местото во националниот тим во конкуренција на 19-годишниот Валентин Карбони, кој настапува за Монца и кој успеал да се наметне кај Скалони изминатиов период.

Настапот за Аргентина на Копа Америка започнува со дуел со Канада на 20. јуни.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни